FAQ Zaloguj
Szukaj Profil
Użytkownicy Grupy
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Rejestracja
Prasówka
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Forum Strona Główna » Wszystko o wszystkim » Prasówka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
grabek
Administrator



Dołączył: 07 Cze 2005
Posty: 509
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Skąd: z krainy deszczowców

 Post Wysłany: Pią 14:00, 07 Wrz 2007    Temat postu:

Tak jak Ci Kosy mówiłem, nie ma co panikować :P


Tekst Piotra Waglowskiego, autora serwisu prawo.vagla.pl
Jeszcze raz: nie ma w Polsce ustawowego obowiązku rejestracji "prasy"
Wt, 2007-09-04 13:06 by VaGla

W przekazach medialnych sporo jest uproszczeń i zamieszania. Można przeczytać: "rejestruje się tytuł". Można czasem usłyszeć: "wymaga rejestracji prasa"... Tymczasem ustawa mówi wyraźnie, że rejestruje się "dziennik" oraz "czasopismo": Art. 20: "Wydawanie dziennika lub czasopisma wymaga rejestracji w sądzie wojewódzkim...", art. 45: "Kto wydaje dziennik, lub czasopismo bez rejestracji albo zawieszone - podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności". Ustawa nie mówi: "Wydawanie prasy wymaga rejestracji...". Ustawa nie mówi: "Kto wydaje prasę bez rejestracji..."

Ustawa zawiera definicję prasy. Ustawa zawiera również definicję "dziennika" oraz definicję "czasopisma".

Ktoś może uznać, że zbiór "prasy" wyczerpuje się w dwóch elementach: dzienniki oraz czasopisma. Gdyby tak było, to owszem - można by stosować pewne uproszczenie i mówić o konieczności rejestracji "prasy" (no bo skoro dzienniki i czasopisma łącznie stanowiłyby pełny zbiór desygnatów "prasy", to wówczas taka teza znalazłaby uzasadnienie)...

Ale już art. 3 ustawy Prawo prasowe mówi o dziennikach, czasopismach "lub innych publikacjach prasowych". Już tylko z tego przepisu wynika, że prasa, to nie tylko dzienniki i czasopisma. Z tego tylko przepisu wynika, że obok dziennika i obok czasopisma mogą występować jeszcze "inne publikacje prasowe" - będą prasą, ale nie będą dziennikiem lub czasopismem. A tylko dziennik i czasopismo się rejestruje.

Art. 7 też wymienia w definicji prasy: dzienniki, czasopisma, serwisy agencyjne, stałe przekazy teleksowe, biuletyny, programy radiowe i telewizyjne oraz kroniki filmowe... Wszystko to jest prasą. A więc dzienniki i czasopisma nie wyczerpują zbioru elementów, które stanowią prasę. A tylko dzienniki i czasopisma wymagają rejestracji. A tylko osoba, która wydaje dziennik lub czasopismo bez rejestracji lub zawieszone - podlegać może sankcji karnej na podstawie art. 45 ustawy.

Przepis nie mówi: kto wydaje dziennik, czasopismo, serwis agencyjny, stały przekaz teleksowy, etc... ten podlega sankcji. Istnieje taka prasa, która nie jest ani dziennikiem, ani czasopismem.

Dlatego nie można mówić, że "wymaga rejestracji prasa". Nie wymaga.

Prawo prasowe przynosi nam definicję dziennika oraz czasopisma:

* dziennikiem jest ogólnoinformacyjny druk periodyczny lub przekaz za pomocą dźwięku oraz dźwięku i obrazu, ukazujący się częściej niż raz w tygodniu (art. 7 ust. 2 pkt 2)
* czasopismem jest druk periodyczny ukazujący się nie częściej niż raz w tygodniu, a nie rzadziej niż raz w roku; przepis ten stosuje się odpowiednio do przekazu za pomocą dźwięku oraz dźwięku i obrazu innego niż określony w pkt 2, (art. 7 ust. 2 pkt. 3)

Czyli trzeba sprawdzić czy mamy do czynienia albo z "drukiem perdiodycznym", a jeśli nie mamy do czynienia z drukiem, to należy jeszcze sprawdzić dalsze elementy: czy mamy do czynienia z przekazem za pomocą dźwięku oraz dźwięku i obrazu. Jeśli nie ma druku, jeśli nie ma dźwięku, jeśli nie ma dźwięku i obrazu (łącznie), to wówczas nie ma ani dziennika ani czasopisma. A tylko dziennik i czasopismo się rejestruje. I tylko taki ktoś, kto wydaje dziennik lub czasopismo bez rejestracji podlega karze.

Oczywiście wpadnie w panikę ktoś, kto zorientuje się, że coś może być programem radiowym (taki program - jak wspomniałem wyżej - wymienia ustawa obok "dziennika" oraz "czasopisma" w definicji prasy) a jednocześnie może być dziennikiem lub czasopismem. Ale to wynika z czegoś innego. Dziennikiem lub czasopismem będzie tylko taki program radiowy, który spełnia definicję dziennika lub czasopisma. Mogą być też takie programy radiowe, które będą jedynie programami radiowymi, a nie dziennikami lub czasopismami.

Strony internetowe, w których nie ma dźwięku, nie spełniają ustawowej definicji dziennika oraz nie spełniają ustawowej definicji czasopisma (a tylko dzienniki i czasopisma się rejestruje). Jeśli nawet na stronie internetowej incydentalnie pojawi się jakiś plik dźwiękowy, to również nie będzie jeszcze mowy o dzienniku lub czasopiśmie. Muszą być spełnione dodatkowe elementy, w szczególności ogólnoinformacyjny charakter takiego przekazu (chociaż jest problem z "czasopismem", ze względu na odpowiednie stosowanie do "innych przekazów", ale nadal "za pomocą dźwięku oraz dźwięku i obrazu").


Post został pochwalony 0 razy
 Powrót do góry »
Zobacz profil autora
kosy
Moderator



Dołączył: 07 Cze 2005
Posty: 519
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Skąd: z buszu

 Post Wysłany: Sob 16:22, 12 Sty 2008    Temat postu:

ACHTUNG STUDENCI :P

Zamelduj się albo płać 500 zł czyli polskie prawo meldunkowe

PAP 00:10


Jeśli wyjeżdżamy na dłużej niż trzy dni powinniśmy się zameldować w miejscu, w którym aktualnie przebywamy. Taki obowiązek nakłada na nas prawo. Za jego nieprzestrzeganie grozi nawet 500 złotych grzywny. O sprawie pisze "Dziennik Polski".

Choć przepisy pochodzą z głębokiego PRL-u, nadal obowiązują i mogą być egzekwowane - podkreśla gazeta, która przytacza absurdalny przepis. Mówi on, że powinniśmy się zameldować w miejscu, w którym przebywamy dłużej niż trzy dni. Meldunek musi zostać zgłoszony w odpowiednim urzędzie przed upływem czwartej doby naszego pobytu.


REKLAMA Czytaj dalej



Jeśli mieszkamy w hotelu, sanatorium, internacie, schronisku lub na polu namiotowym musimy zameldować się na pobyt czasowy lub stały do 24 godzin od chwili przybycia. Natomiast zgłoszenie naszego pobytu do ewidencji w urzędzie jest już obowiązkiem kierownika instytucji.

Za nieprzestrzeganie przepisu grozi surowa kara. Kodeks wykroczeń mówi o ograniczeniu wolności, grzywnie do 500 zł lub naganie. Kara grozi też osobom, które nie zawiadomią policji o tym, że ktoś nie dopełnił obowiązku meldunkowego.

Mimo iż ustawę nowelizowano aż jedenaście razy (ostatnio w czerwcu 2006 r.), nie usunięto z niej absurdalnych przepisów. Gazeta przypomina, że kolejni szefowie MSWiA zapowiadali gruntowne zmiany, ale na zapowiedziach się kończyło. Również nowy minister SWiA Grzegorz Schetyna obiecuje podobne działania.

Jarosław Buczek z biura prasowego MSWiA zapewnia, że ministerstwo nie tylko widzi potrzebę wprowadzenia niezbędnych zmian do ustawy, ale przystąpiło także do prac zmierzających do jej nowelizacji. Deklaruje, że rząd zajmie się tą ustawą w październiku 2008 r. (PAP)


Post został pochwalony 0 razy
 Powrót do góry »
Zobacz profil autora
grabek
Administrator



Dołączył: 07 Cze 2005
Posty: 509
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Skąd: z krainy deszczowców

 Post Wysłany: Czw 21:36, 17 Sty 2008    Temat postu:

To Cię panie amerike odkrył Yellow_Light_Colorz_PDT_31 Przepis stary jak stan wojenny. Dziennik Polska nakręcił z tego aferę. Ja znam tylko przypadki pisania mandatu z tej okazji jak ktoś za bardzo wymądrzał w spotkaniu z niebieskim panem.

Post został pochwalony 0 razy
 Powrót do góry »
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Forum Strona Główna » Wszystko o wszystkim » Prasówka
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5
Strona 5 z 5

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach




Solaris phpBB theme/template by Jakob Persson
Copyright © Jakob Persson 2003

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group